TÉMA Drogy

Jak poznat, že dítě bere drogy

Často si nalháváme, že ten a ten problém se právě nás dotknout nikdy nemůže. O to větší je však následné rozčarování, pokud zjistíme pravý opak. Pravdou je, že drogy jsou součástí dnešního světa a je třeba vnímat je jako potenciální nebezpečí pro naše okolí i pro nás samotné. V posledních letech se s drogou seznamují stále mladší děti. Je tedy důležité vědět jak poznat, že právě naše ratolest může být v ohrožení a drogy by ji mohly poznamenat.

Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě bere drogy, nemusí to být hned na počátku experimentování dítěte. Mnohokrát si toho všimnou až po měsících, kdy již může být řešení celého problému mnohem složitější. Co tedy může být varovným signálem, který by nám měl otevřít oči a po němž bychom měli zbystřit naši pozornost?

Obecně lze říci, že samotné účinky nealkoholových drog se rozeznávají velmi špatně. Navíc je samozřejmé, že děti se snaží utajit jakékoliv projevy svých činů, které by rodiče mohli vnímat. Obvykle si tedy doma nemáte možnost povšimnout přímých následků užívání drog. Ty se totiž odehrávají mimo domov. Mezi ně může patřit zčervenání očí po kouření marihuany, nesouvislá či zrychlená řeč, stažené zorničky očí, zápach po ředidlech atd.

Dá se tedy říci, že užívání drog je velmi obtížně rozpoznatelné, zvláště pokud se tak děje v malých dávkách. Přesvědčivě usvědčujícím důkazem je např. nalezení samotné drogy, pomůcek při jejím používání nebo stop po vpiších. To se ale většinou stává až v případech, kdy je droga již v životě člověka výrazněji přítomna.

Projevy dítěte, které bere drogy

Důležité je všimnout si probíhajících změn v dřívější fázi. Mezi méně výrazné signály, které vám však také mohou leccos napovědět lze uvést:

 • střídání nálad
 • přehnaný smutek či veselí, u něhož není zřejmý důvod
 • podrážděnost či přímo agresivita
 • vyčerpanost, snadná unavitelnost
 • ospalost
 • ztráta chuti k jídlu
 • hubnutí
 • ztráta dřívějších zájmů
 • zhoršený školní prospěch
 • změna přátel a hodnot
 • změny v oblékání
 • zanedbávání péče o svůj zevnějšek
 • časté lži
 • stranění se okolí
 • zamykání se v dětském pokoji, koupelně, na záchodě
 • nevysvětlené ztráty peněz
 • mizení věcí z bytu

K tomuto je samozřejmě nezbytné své dítě dobře znát a věnovat se mu. Pokud s ním trávíte více času, jakákoliv změna v jeho chování vám neunikne. Pokud však patříte mezi ty, jenž tráví celý den v práci a dítě vidí jen pár hodin před spaním, měli byste důrazněji dbát na  jeho chování a cíleně si všímat jakýchkoliv možných změn.

Tyto změny nemusí však vždy svědčit pro braní drog. U dítěte může být i jiný problém. Každopádně je však na vás abyste zpozorněli a začali se zajímat, co že se děje. Přestože se často hovoří o přílišné podezíravosti a kontrole ze strany rodičů, někdy je tomu přesně opačně. Pokud se varovné signály začnou objevovat, často si můžeme nalhávat, že u nás v rodině přece takový problém nastat nemůže a snažíme se další signály spíše přehlížet.

Máte ve své rodině zkušenosti s tímto problémem? Poznali by jste varovné signály u svých dětí?

 

 

Jak poznat, že dítě bere drogy patří do témat
 • petra 16.07.2016 23:55:29

  dobrý den mám přítela je mu 40 a před asi tak 5lety jel v těžkych drogach píchal si pak ho zavřely na 3 roky tet jsme spolu po propuštění.po nějake době je pořád unavenej pořád by spal přezden a v noci má zimnici a nebo se moc potí pořád vykřikuje nuhnáním a hazí sebou mám strach že je bere znovu drogy jeho neteř ho lákala kní nechtěl a když napsala Halioooooi tak šel a mě řekl že jde z kamaredem na pivo přišel po hodině domu.

 • děti a drogy Dáša 11.09.2009 11:00:35

  Mám dva syny a denně se přesně tohoto bojím. Že se třeba chytnou špatný party a budou mít chuť to vyzkoušet. Vím, že to nění dobré, ale potají jim prohlížim věci, jestli u nich nenajdu cokoli, co by naznačovalo, že to zkusili.

  • Re: děti a drogy Theodor 11.09.2009 13:27:03

   hm, zajimave a co potom az u nich ty drogy najdete? necitite ze neni mezi vami duvera, kdyz jim musite prohlizet potaji veci? tohle je zbytecna schyzofrenie, ktera naopak vase deti dozene k tomu aby drogy brali. nepremyslela jste treba o tom ze si sednete a popovidate si, treba at si klidne zahulej, at si to zkusej… urcite sama vite ze zakazane ovoce chutna nejlepe, myslim ze kazdej clovek ma mit urcite nejakou nerest a pokud se ji naucime ovladat, tak nemusi byt tak hystericka jak nam to obcas podava zpravodajstvi tv nova. myslim si ze je to uplne to same jako kdyz si zajdou na pivko, nebo snad budete radsi kdyz se vam budou ditka poflakovat kazdej vecer po hospodach? ono taky je dobre si uvedomit pojem droga, protoze to neni jen to co je zakonem zakazany, jsou i legalni drogy, ktere jsou mnohem vetsi nebezpeci uz jen proto ze jsou tolerovane.....

   • petra 16.07.2016 23:54:07

    dobrý den mám přítela je mu 40 a před asi tak 5lety jel v těžkych drogach píchal si pak ho zavřely na 3 roky tet jsme spolu po propuštění.po nějake době je pořád unavenej pořád by spal přezden a v noci má zimnici a nebo se moc potí pořád vykřikuje nuhnáním a hazí sebou mám strach že je bere znovu drogy jeho neteř ho lákala kní nechtěl a když napsala Halioooooi tak šel a mě řekl že jde z kamaredem na pivo přišel po hodině domu.

   • Re: Re: děti a drogy petra 16.07.2016 23:47:29

    dobrý den mám přítela je mu 40 a před asi tak 5lety jel v těžkych drogach píchal si pak ho zavřely na 3 roky tet jsme spolu po propuštění.po nějake době je pořád unavenej pořád by spal přezden a v noci má zimnici a nebo se moc potí pořád vykřikuje nuhnáním a hazí sebou mám strach že je bere znovu drogy jeho neteř ho lákala kní nechtěl a když napsala Halioooooi tak šel a mě řekl že jde z kamaredem na pivo přišel po hodině domu.

  • Re: děti a drogy Honza 14.09.2009 15:09:33

   Vážená paní, musím dát za pravdu všem, kteří sem psali. Měla byste změnit svůj přístup k Vašim dětem a snažit se udělat jim program a spíš jim vysvětlit, že vy jste na jejich straně a přistupovat k nim jako jejich přítel nikoliv jako někdo kdo mě štve a za zády mě šmíruje a prohledává věci, protože pokud to vaše děti zjistí, odcizíte si je, pokud už se to nestalo. Je mi 31 let a s mojí matkou se už několik let nebavím a mám svatý klid. Prošel jsem si ve svém životě různými věcmi a například i braním drog ať THC nebo i tvrdšími drogami jako je Extáze a pervitin a až sám jsem se z toho musel dostat svojí vůli a svým sebevědomím a mými přáteli, kteří kolem mě byli a měli mě rádi. Od své matky jsem jen slyšel, jaký jsem spratek a feťák i když ona je psychicky nevyrovnaná cpe se denně platem neurolu a zapijí to alkoholem, to dnes skončilo tak že už s ním nikdo s rodiny nechce mít nic společného a navštěvuje psychiatra. Tak jen dobrá rad pro vás, aby jste se zamyslela nad svým konáním a snažila se své děti pochopit a otevřít jim své srdce než je jen šmírovat .

  • Re: děti a drogy petr 13.09.2009 22:49:21

   Přesně takovouhle jsem měl máti (už se s ní rok nestýkám), neustále mi zakazovala, přikazovala a podezírala mě. Když jsem byl menší denně mi telefonovala, poté mi prohledávala tašku a vlastně sem tam občas řekla náhodně, že i věci.

   Upřímně řečeno právě ona měla tolik komplexů co si na mě léčila, že jsem díky tomu začal hulit denně. Jednou mi bylo zle a ona na mě, že mám rozšířené zorničky a hned do mě začla rejt, místo toho, aby se mnou soucítila. Samozřejmě jsem začal hulit ještě více. Mám kamaráda, který má podobnou máti a hulí brko denně.

   Poté, když jsem začal sám bydlet za mnou jezdila a kontrolovala, jestli bydlím na místě, které jí udávám ve 24 letech. Nyní jsem se přestěhoval, změnil práci a telefon a všechny tyto údaje jí zatajil, de fakto pro ní neexistuji. Od doby co jí nevídám nehulím skoro vůbec, jsem absolutně vyrovnaný člověk, mám stabilní práci a vše.

   Přesně o partě taky mluvila moje máti, ale v té partě, které já jsem se chytnul byly děti z rodin jako je ta moje – o to je to smutnější. Mnoho rodičů alkoholiků, případně příliš autoritativní a slabí rodiče.

   Milá paní, jedna rada, zaduste vaše děti ve spánku, pak drogy brát nebudou a máte to vyřešeno.

  • Re: děti a drogy Veronika 13.09.2009 19:13:33

   Za to prohlížení věcí byste se měla stydět. Chcete mít bezproblémové chytré syny a sama jim uboze lezete do věcí. Je mi zle. Jste paranoidní hysterka a opravdu se nebudu divit, když vám synátorové budou chodit zhulení či opilí, neboť vy jim příkladem jako správná matka zcela jistě nejste. A podotýkám – není to o partě. Parta, parta… co to je? Když to budou chtít dělat, tak si tu „partu“ jednoduše vyhledají a ne že parta si přitáhne je.

 • díte bere drogy Jozef 01.05.2015 20:52:07

  Dobrý den,bydlím s Matkou a svou rodinou v byte a občas k nám prijde synovec 20r ,který bral drogy už dřív.Teď spí u nás asi mesíc,když k nám jen chodil tak tahal od Babičky peníze 1 nebo 2€,ale ted je u nás a bojím se že do toho spadnul znova,pres den si i pospí 2 h v noci spí normál,sem tam chodí i ven jestli tahá peníze už nevím a nepracuje i když sem ho hnal řekl že tam byl a neberou-myslím že mi lhal,doma proti nemu nesmím nic říct protože ho brání Babička prej stále proti nemu neco mám tak neříkam nic,ale podezření mám stále,poradte dojít na pravdu BERE nebo NEBERE.Dekuju.

 • Jana 24.10.2012 22:32:34

  Zaujimavy link pre rodiny zavislych http://www.nezavislost.eu/

  • Re: David 10.12.2013 22:52:48

   Říšo :D . Neříkám ti že máš brát perník ,ale když si dáš jointa tak je to něco podobnýho jako být ožralej, ale lepší a bez možnosti umří předávkováním ( nebyl dokázán případ umrtí)

 • Drogy novina 19.12.2010 22:16:16

  Myslím si, že pokud se rodiče svým dětem opravdu věnují, děti ani nenapadne drogy zkusit, a pokud ano, určitě to na nich rodiče poznají ...

  • Re: Drogy David 10.12.2013 22:48:10

   Hele já ti to řeknu takhle. Je mi 16 let. Chodím na Gympl a zatím vždy jsem měl vyznamenání. Chodím hraju 2 sporty. Mám holku a sem ke všem lidem slušný. Trávu kouřím 2-4 krát za měsíc. Proč ? No nádherně si pročistím hlavu a je to zábava. Nikdy nepřistoupím k tomu abych kouřil trávu jako formu "gateaway" abych utekl problémům a nikdo nehodlám hulit pokud nebud obklopen lidmy s kterými je dobře. Z trávu utratím maximálně 100 kč měsíčně. Nikdy nepříjdu domů nebo do školy zhulený a odmítám brát ostatní drogy : jako houbičky a LSD. V hlavě to mám hodně srovnaný a na cigarety a alkohol sem dosud nikdy nemáknul ( dobrá jednou na zábavě sem se vožral to jo). Ostatní drogy jsou problém jako herion a perník to neříkám , ale pokud si někdo dá trávu párkrát za měsíc tak mu to vůbec nic neudělá. Na závěr neodsuzujte něco co jste nikdy nezkusili :D

 • Konopi Pavel 09.06.2013 10:51:16

  Ahoj chtel by sem se zeptat asi tak pret rokem se hulil poznato lekar na odbjer krve.

  • Re: Konopi Sure 10.12.2013 22:37:15

   Ne můžeš být v klidu . Nejdéle kdy se to dá prokazatelně poznat tak je +- 1 měsíc a to ani ne

 • nana 17.09.2013 18:41:44

  Je mi 18 let, začala sem před pár měsíci hodně hulit marihuanu, všechny tyhle body kdy by měli rodiče zpozornit splnuju(buhužel) .. už delší dobu chci přestat, ale kamarádi mi nepomůžou, protože hulí taky, rodiče si toho nevšimnou, protože se s nima skoro nevidím. Docela bych i chtěla aby si toho všimli, jelikož jim to delší dobu chci říct a chci aby mi pomohli, zároven se ale stršně bojim jim to sama říct, protože je nechci zklamat. Nejhorší je, že muj bratr hulí už pár let a o něm už to vědí a i když se to řešilo tak se to nevyřešilo, hulí dál každý den. Jak to mám doma říct? .. poradte mi prosím někdo stydím se sama za sebe lituju toho, ale nejde přestat, strašně mě to zklidnuje mam víc problémů (s bývalým přítelem, který mě nechal nedávno, ve škole(mimochodem před začátkem hulení sem byla mezi nejlepšíma ze třídy,ted propadám), kamarádů moc nemám, mam pořád jen deprese..)

 • Richard 04.09.2013 22:21:40

  Dobry den, jsem 18ti lety student stredni skoly. Abych to tu spravne popsal tak drogy se kolem me objevuji skoro kazdy den, nechci prehanet ale rekl bych ze nejmene 40% studentu na nasi skole bere lehke drogy a uz i to vas odpuzuje do skoly chodit, ale to si nevyberete drogy jsou v nasem zivote a uz se jich asi nikdy nezbavime. Podle meho nazoru neexistuje zadna zeme ktera at s lehkymi nebo tvrdymi drogy nema zkusenosti. No ale zpatky, nikdy me nenapadlo krom alkoholu zadnou drogu vyzkouset a myslim, ze kdyz ma clovek silnou vuli, i presto ze ho budou kamaradi presvedcovat aby to zkusil, tak ma malou pravdepodobnost ze tomu podlehne. ja se drogam snazim vyhybat, nejen tomu ze vim jake to ma nasledky ale hlavne kvuli tomu ze me to uplne odpuzuje videt ty lidi jak se sami dokazaji nicit a odrovnavat. Rodice v tomhle smeru naprosto chapu, ze maji o sve dite strach, jednu jestlio budu otec, tak budu mit o sve dite strach a nedivim se vam, ze svoje dei v dnesni dobe prohledavate a mate podezre, jestli jste poznali nejaky naznak.

 • drogy Irena 08.07.2012 20:39:43

  všechny zdravím a prosím o radu.Se svým přítelem (37let) máme delší dobu rodinné problémy.Mám podezření že drogy občas bere,ale nevím jak to zjistit.Myslím si to podle toho že byl párkrát v takovém stavu jako opilý,ale tak nějak jinak,navíc z něj byl cítit aceton a měl rozšířené zorničky. Dají se koupit nějaké testy? Vpichů na těle jsem si nevšimla,ale prý jsou i niné způsoby jak se sjet?díky Irena

 • lol 25.05.2012 18:50:23

  meli zpozornet nez se rozhodli poridit se dite, kdyz nemaj na to ho vychovat, a to plati pro 99 procent v tomhle koucourkove!

 • drogy mamina 07.10.2009 23:45:14

  já mám podezření, že kluk bere drogy, je stále nervozní, když nemá peníze a strašně dlouho spí, třeba do 3 odpoledne, když jde pařit den před tím.

  • Re: drogy ëbby 19.06.2011 04:26:30

   když de pařit, je normální že pak dlouho spí

  • Re: drogy bára 25.11.2009 08:13:29

   Moje rodiče mi tedy doufám nic neprohlížej! Já bych nikdy nekouřila,nepila a už vůbec né drogy! Moji rodiče m důvěřujou a za to jsem ráda! Ale pravda občas mají strach ale já jsem se chytla dobré party kde nikdo nekouří a ani nepije:)

 • Re: děti a drogy adam 06.06.2010 17:32:56

  dobrý den jsme 16 letý kluk který je na střední škole máma mi prohlíží věci od doby když zjistila že kouřim i když vím že kouření je taky droga ale prostě mi to nedá když jde cela škola ven na cigáro dohnalo mě ktomu mo máma která mě furt deptala furt řvala že se učim špatně ať se furt učim no pardon ale fut bejt doma zavřenej to fakt jako ne ale když to potřebuju učim se, jednou sem zkoušel hulit s kámošem a moje máti že hulim a táta taky že sem feťák ale myslim si že mi to hulení nic nedalo ale prostě ona mě bere za huliče a feťaka prosim vás má pravdu honza a petr co tu napsali předemnou moje mátiu mi ted drží jenom doma a nemohu chodit nikam ušetřete tohoto své děti nezakazujte jim to a oni nba to přijdou sami když se vám začnou ztrácet peníze?? tak jim dejte kapesný a oni vám nebudou brát peníze když jim teda budete dávat aspoň tolik kolik potřebují nehulil jsem nehulim ale matka mě má pořád za feťáka pardon ale tohle už je přehnané rád bych byl kdyby se to nikomu nestalo prosim vás dejte na to pozor ať jako nejsou feťáci ale prodsim když si jednou začas děti zahulí nemyslí to špatně ale chtějí si to zkusit nebo pro ten pocit uvolnění který já sem neměl oni se tim zbavují nějakých problemů protože si myslí že když se zhulí že problémy odejdou sami ale neni to tak protože oni odejdou na tu chvíli co jsou zhuleni ale pak se vrátí v mnohem větším měřítku jednou jsem to zkusil stačilo mi a vy rodiče popovýdejte si s nimi proč to udělali a néřvěte na ně že jsou to feťáci

  • Re: Re: děti a drogy Lukáš 10.07.2010 21:20:34

   mám to doma stejné.

 • drogy mamina 07.10.2009 23:59:57

  když jsem šla prát oblečení, prohledala jsem kapsy, jestli tam nejsou papírové kapesníčky a místo nich jsem našla dopis od syna,napsal tam že hulí a že hraje automaty, bylo to v 18 letech . napsal také, že mi krade peníze. byla jsem v šoku!! Hlavně nechápu proč to napsal a dal si to do kapsy. Teď mu bude 20 a já mám o něho strach, je náladový a utrácí peníze! Vždycky jsem ho vedla ke sportu a ke slušnýmu chování. Teď ho baví jen pařby do rána.


Adresář

Diskuze na téma Drogy

 • Ceragon 14.02.2014 11:02 Nespavost po porodu

  www.drogovedoupe.cz

 • Tereza 14.10.2013 13:10 Deprese

  Dobrý den Chtěla bych se s vámi poradit, nevím jak začít. Nejlepší kamarád kterého znám půlku svéh…

 • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku