TÉMA Drogy

Opium - účinky a využití

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje pocit blaha a euforie, tiší bolest a způsobuje celkový útlum organismu.

Opium je využíváno pro potřeby medicíny, např. k výrobě analgetik. Valná většina opia je však zneužita k výrobě známé polysyntetické drogy – heroinu.

Získání a zpracování opia

Opium se získává z máku setého, ne všechny druhy máku jsou však vhodné. Lepkavá tekutina, která vytéká z nezralých makovic se nazývá latex, je na vzduchu rychle tuhnoucí a zpracovává se do tvarů bochníků nebo briket. Takto je předávána do ilegálních laboratoří k dalšímu zpracování. K zemím s největší produkcí opia patří Afghánistán a Thajsko, dále pak Čína, Indie, Turecko, Pákistán, Írán a Austrálie.
Surové opium je základní surovinou určenou k výrobě dalších drog. V Indii jsou to např. kuličky vkládané pod jazyk, na orientálních trzích je k dostání opium s oslabeným účinkem, je tak levnější a dostupné sociálně slabším. Ke kouření dýmkou se využívá popel z čistého opia.

Užívání a účinky opia

Nejčastějším způsobem užití bylo donedávna kouření, směsi opia a hašiše, nebo s příměsí tabáku. Dnes jsou k dostání tablety, laudanum – opium rozpuštěné v alkoholu, nebo-li lihová tinktura morfinu a kodeinu. Morfium se aplikuje také pomocí injekční stříkačky.
Opium vyvolává změny vědomí a pocity tělesného blaha, nevnímání bolesti, klidný stav extáze. Nezpůsobuje halucinace ani jiné fantastické vize, vede k usnutí. Po požití morfinu je euforie výraznější. K abstinenčním příznakům patří např. deprese, zvracení, průjem. Užitím opiátů se znatelně zužují zornice, čímž se liší od stimulantů, látek zvyšujících aktivitu, od kofeinu a nikotinu přes amfetaminy až po MDMA (Extázi) nebo kokain.

Opium v medicíně

Některých syntetických opiátů využívá i medicína. Morfin se např. používá k tlumení bolesti a to především u onkologických pacientů, nebo u pacientů trpících některou formou chronické bolesti. Východní kultury znají opium také jako lék proti průjmovým onemocněním.
Na opium je již od dávné historie pohlíženo negativně, hlavně díky návykovosti. Jako prostředek tlumící jinak neléčitelnou bolest má však určitě své pozitivní uplatnění.

Foto: Sxc.hu

Opium - účinky a využití patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Drogy

  • Ceragon 14.02.2014 11:02 Nespavost po porodu

    www.drogovedoupe.cz

  • Tereza 14.10.2013 13:10 Deprese

    Dobrý den Chtěla bych se s vámi poradit, nevím jak začít. Nejlepší kamarád kterého znám půlku svéh…

  • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

    Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku